Jak si přivydělat na rodičovské dovolené

Jak si přivydělat na rodičovské dovolené?

Jak si přivydělat na rodičovské dovolené? To je otázka, která jistě trápí nejednu maminku. Převážně se na tuto otázku zaměřují ženy, které zůstaly po porodu samy, a tak nemají v domácnosti muže, který by se o ně finančně postaral. Je pochopitelné, že právě takové ženy následně hledají možností, jak si přivydělat na rodičovské dovolené. Existuje tady nějaká možnost nebo mají maminky zkrátka smůlu? Jde to a víme, jak!

Jak si přivydělat na rodičovské dovolené?

Z prvního odstavce už víte, že si na rodičovské dovolené můžete skutečně přivydělat. I to má ovšem svá pravidla. Dokonce je možné mít na rodičovské dovolené zaměstnání neboli smlouvu na hlavní pracovní poměr. Bohužel to ale nelze provést u svého dosavadního zaměstnání. Jinými slovy nemůžete vydělávat ve společnosti, ve které čerpáte mateřskou dovolenou. Nemůžete zkrátka vykonávat práci, kde je částka čerpána. U svého zaměstnavatele máte rodičovskou dovolenou a čerpáte peněžitou pomoc. To je důvod, proč je to tedy zakázáno.

Zaměstnání pro jiného zaměstnavatele

Pokud by se jednalo o zaměstnání pro jiného zaměstnavatele, pak to není vyloučeno. Co to znamená? U jiného zaměstnavatele si můžete peníze vydělávat. Česká republika a její právní předpisy v tomhle směru nedávají žádnou stopku a tuto činnost tedy nezakazují. Na druhou stránku mi ukažte ženu, která si během rodičovské dovolené najde práci na plný úvazek u jiného zaměstnavatele. Šance je relativně malá, zvlášť u maminek, které nemají rodinné příbuzné. Kromě toho je zde také pravidlo, které se týká toho, že matka musí pracovat pro jiného zaměstnavatele v činnosti podobné, jako u svého dosavadního zaměstnavatele. Mimo jiné musí být matce udělen písemný souhlas stávajícího zaměstnavatele. Jak si přivydělat na rodičovské dovolené, nechcete-li pracovat na hlavní pracovní poměr u jiného zaměstnavatele?

Dohoda o provedení práce

Matka na rodičovské dovolené může ovšem pracovat na dohodu o provedení práce. V takovém případě si může najít přivýdělku, kolik jen chce. Počet uzavřených smluv není stanoven, a tak žena může mít tuto dohodu podepsanou s více zaměstnavateli. Musí však splňovat jedno důležité kritérium, kterým je maximální počet odpracovaných hodin za kalendářní rok. Tento maximální počet odpracovaných hodin je stanoven na hranici 300. Matka na rodičovské dovolené tedy nemůže za kalendářní rok odpracovat u jednoho zaměstnavatele více než 300 hodin.

Přivýdělek na rodičovské dovolené

Dohoda o pracovní činnosti

Možností je také uzavření dohody o pracovní činnosti. Tady ale nesmí rozsah práce překročit více než 20 hodin týdně, protože pak by se jednalo o poloviční úvazek. Toto opatření by si měl pohlídat převážně zaměstnavatel. Je potřeba mít tuto dohodu potvrzenou písemně. Dohoda o pracovní činnosti by měla obsahovat rozsah pracovní doby, doba, na kterou je smlouva uzavřená, výše odměny, podmínky a sjednaný typ práce.

Jak vidíte, maminky nejsou téměř ničím omezené, a tak si mohou přivydělávat finance navíc. Jak si přivydělat na rodičovské dovolené jsme vám uvedli v předchozích odstavcích. Následně je potřeba dodržovat správné danění. U práce na hlavní pracovní poměr tento problém nemusíte vůbec řešit. Co se týče dohody, tady bude záviset na tom, o jakou výši částky půjde. Kromě toho je důležitým faktorem také to, zda máte podepsaný u daného zaměstnavatele růžový papír ohledně slevy na poplatníka či nikoliv. Ve většině případů jej ale máte podepsaný u svého hlavního zaměstnavatele. Růžový papír se slevou na poplatníka je možné podepsat jen u jednoho zaměstnavatele. (Jak uvádí internetový portál Aperio.cz)

Další možností, jak ušetřit nějakou tu korunku v peněžence bývá využívání slevových kupónů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *