Vynález tepláků je sice obecně přisuzován Francii, konkrétně majiteli módní sportovní oděvní firmy Émile Camusetovi, ale pravdou je, že se stejný typ materiálu objevil ve stejné době na území Rakousko-Uherska a také v Americe. Jednalo se o čistě bavlněnou přízi, která ve své speciální úpravě dala vytvořit materiálu, jenž udržoval teplo těsně nad povrchem kůže a tím
i zahřáté svalstvo a chránit při výkonu sportovce před zraněním. Postupem času si získala na obrovské oblibě, byť o teplácích prohlásila nejedna světová ikona módního byznysu, jako například Karl Lagerfeld – že ten, kdo nosí tepláky, ztratil kontrolu nad svým životem.
Přesto, že tepláky a teplákovinu dneska vnímáme jako velmi moderní a zajímavý materiál, který se dá potisknout hned třemi druhy technologií…digitálně, sítotiskem, nebo offsetem, (to ještě nepočítám ruční barvení a malování) tak si tepláky spojujeme s tepláky a sportovním oblečením, v dobách mého dětství a dospívání, to byly ty modré tepláky s vytahanými koleny, dole do gumy…
Dnes je to úplně jinak, pro mě osobně velmi oblíbený materiál, z kterého se dá správnou technologíí ušít opravdu krásný elegantní kousek. Teplákovina je většinou bavlněný úplet, doplněná o tzv výplňkovou nit- proto její název výplněk. Jsou už i viskozové teplákoviny, nebo s modalem- jsou splývavější a velmi příjemné na dotek- ale obtížněji se s nimi pracuje. Látka nekouše- spíše hladí, oproti běžnému úpletu je silnější, ale i zde záleží na gramáži látky. Běžně v obchodech můžete koupit tyto druhy teplákoviny:
1) POČESANÁ TEPLÁKOVINA- je tzv. počesaná z rubu, který připomíná jemný Alpinfleece, je velmi příjemná na dotek a hřeje více, než běžná teplákovina. Můžete ji použít na teplejší kalhoty, šaty mikiny, ale i kabátky, samozřejmě dětské oblečení.
2) NEPOČESANÁ TEPLÁKOVINA- má z rubu tzv. smyčku, je tenší než pošesaná teplákovina, dá se použít v podstatě na jakékoliv vrchní oblečení, od tepláků, až po sako. Viskozová, nebo modalová, případně bambusová teplákovina se hodí na volnější splývavější oděvy, široké sukně a pod. Jednou z jejích vlastností je , že více rýsuje- bavlněná teplákovina příliš ne. Tyto teplákoviny i ve vyšší gramáži ( 280g/m2) Jsou slabší , než její bavlněná sestřička. Bavlněná teplákovina se vyrábí buď s elastnanem- ta drží tvar a pruží, a bez elastanu- pruží pouze tím, že je to úplet a mírně se vytahuje.
Dnes je teplákovina oblíbebý materiál a lze z ní vytvořit sportovní outfit, stejně jako elegantní kousek šatníku. Možnosti jsou v podstatě neomezené. Můžete se opravdu vyřádit v tvořivosti a začít u „obyčejných“ tepláků a postupně jak se budete zdokonalovat zkoušet náročnější projekty a kombinace.Teplákovinu s potiskem perte max. na 40 stupňů, a rozhodně nedoporučuji používat sušičku, hlavně pokud máte tu s digitálním tiskem.