Teplákovina jako fenomén dvacátého století 

Teplákovina jako fenomén dvacátého století 

Vynález tepláků je sice obecně přisuzován Francii, konkrétně majiteli módní sportovní oděvní firmy Émile Camusetovi, ale pravdou je, že se stejný typ materiálu objevil ve stejné době na území Rakousko-Uherska a také v Americe. Jednalo se o čistě bavlněnou přízi, která ve své speciální úpravě dala vytvořit materiálu, jenž udržoval teplo těsně nad povrchem kůže a tím

i zahřáté svalstvo a chránit při výkonu sportovce před zraněním. Postupem času si získala na obrovské oblibě, byť o teplácích prohlásila nejedna světová ikona módního byznysu, jako například Karl Lagerfeld – že ten, kdo nosí tepláky, ztratil kontrolu nad svým životem.

Přesto, že tepláky a teplákovinu dneska vnímáme jako velmi moderní a zajímavý materiál, který se dá potisknout hned třemi druhy technologií…digitálně, sítotiskem, nebo offsetem, (to ještě nepočítám ruční barvení a malování) tak si tepláky spojujeme s tepláky a sportovním oblečením, v dobách mého dětství a dospívání, to byly ty modré tepláky s vytahanými koleny, dole do gumy…

Dnes je to úplně jinak, pro mě osobně velmi oblíbený materiál, z kterého se dá správnou technologíí ušít opravdu krásný  elegantní kousek. Teplákovina je většinou bavlněný úplet, doplněná o tzv výplňkovou nit- proto její název výplněk. Jsou už i viskozové teplákoviny, nebo s modalem- jsou splývavější a velmi příjemné na dotek- ale obtížněji se s nimi pracuje. Látka nekouše- spíše hladí, oproti běžnému úpletu je silnější, ale i zde záleží na gramáži látky. Běžně v obchodech můžete koupit tyto druhy teplákoviny:

1) POČESANÁ TEPLÁKOVINA- je tzv. počesaná z rubu, který připomíná jemný Alpinfleece, je velmi příjemná na dotek a hřeje více, než běžná teplákovina. Můžete ji použít na teplejší kalhoty, šaty mikiny, ale i kabátky, samozřejmě dětské oblečení.

2) NEPOČESANÁ TEPLÁKOVINA- má z rubu tzv. smyčku, je tenší než pošesaná teplákovina, dá se použít v podstatě na jakékoliv vrchní oblečení, od tepláků, až po sako. Viskozová, nebo modalová, případně bambusová teplákovina se hodí na volnější splývavější oděvy, široké sukně a pod. Jednou z jejích vlastností je , že více rýsuje- bavlněná teplákovina příliš ne. Tyto teplákoviny i ve vyšší gramáži ( 280g/m2) Jsou slabší , než její bavlněná sestřička. Bavlněná teplákovina se vyrábí buď s elastnanem- ta drží tvar a pruží, a bez elastanu- pruží pouze tím, že je to úplet a mírně se vytahuje.

Dnes je teplákovina oblíbebý materiál a lze z ní vytvořit  sportovní outfit, stejně jako elegantní kousek šatníku. Možnosti jsou v podstatě neomezené. Můžete se opravdu vyřádit v tvořivosti a začít u „obyčejných“ tepláků a postupně jak se budete zdokonalovat zkoušet náročnější projekty a kombinace.Teplákovinu s potiskem perte max. na 40 stupňů, a rozhodně nedoporučuji používat sušičku, hlavně pokud máte tu s digitálním tiskem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *